آخرین رویدادها
مشاهده مطلب
کد مطلب: 13
1395/08/24 ساعت 01 و 23 دقیقه
0 نظر
331 بازدید

یزد، حسینیه ایران

یزد از دیرباز شهر روضه‌های پی در پی و عزاداری‌های طولانی است.
تا آنجا که تاریخ نشان می‌دهد حداقل از دوران صفویه و رونق آشکار تشیع.این شهر مامن و ملجا سادات بوده است.دینداری و ایمان راستین این مردم و اعتقادات صادقانه شان نسبت به ایمه هدی زمینه‌های توسعه ی فرهنگ عاشورایی در این سرزمین را باعث شده است.
حتی در دوران حکومت جابرانه ی بنی العباس که سادات و فرزندان دودمان پیامبر از شهرهای خویش اواره شده و به ناچار راهی دیگر بلاد می‌شدند
یزد را پناهگاه و مکانی امن برای اسکان موقت یا دایم خود می‌یافتند.
تاریخ این مرز و بوم گواهی می‌دهد که امام هشتم شیعیان حضرت رضا علیه السلام نیز در سفر طولانی خود از مدینه به خراسان قریب به دو ماه را در شهر یزد در مسجد فرط اقامت داشتند و در این دوران مردم مسلمان و امام دوست یزد محبت‌های فراوان و ارادت‌های خاصی به آن حضرت و همراهانشان نشان می‌دادند.
جوش و خروش حسینی در برخی شهرهای ایران معمولا تنها به دهه ی اول محرم و روز اربعین شهادت ان حضرت اختصاص پیدا می‌کند اما در یزد علاوه بر روضه‌های بسیار که در طول دو ماه محرم و صفر در جای جای شهر و کوچه به کوچه این سرزمین ولایی شکل می‌گیرد. خیمه ی عزای حسینی در قالب روضه خوانی‌های هفتگی ماه خوانی و مجالس سنواتی در طول سال نیز ادامه دارد. انچنان که هیچ کوچه و محله ای نیست که در طول سال پرچم عزای حسینی در ان برافراشته نشده نباشد.
ویژگی دیگر این شهر این است که علیرغم اینکه محلات هرکدام حسینیه و تکیه‌های مخصوص بخود دارند و چه بسا در یک محله ی کوچک چندین حسینیه ی کوچک و بزرگ وقف پاره تن رسول خدا وجود دارد با اینحال برگزاری مجالس روضه خوانی تنها اختصاص به مساجد و تکایا و حسینیه‌ها نداشته چراکه مردم در کمال افتخار منازل خود را چه کوچک و چه بزرگ با اذین بندی‌های خاص و پارچه نوشته‌هایی از شعر محتشم و کتیبه‌های عاشورایی می‌آرایند و خیمه‌ها و چادرها و عمودهایی برپا می‌کنند تا ذکر حسین در ان خانه موجب برکت برای اهل ان باشد و این قصه شیرین هرسال ادامه دارد.
از سویی دیگر روضه‌های صبح که در این شهر بعد از نماز صبح برپا می‌شود در دیگر بلاد کمتر بروز و ظهور دارد و چه بسیارند بازاریان و مردم که با حضور در مراسم اینچنینی روز خود را با نام و یاد حسین علیه السلام آغاز می‌کنند و برکت از روضه ی او می‌گیرند و راهی کار و شغل خود می‌شوند.
آیین‌ها و مراسم مربوط به عزاداری خامس ال عبا و به ویژه سید و سالار شهیدان در یزد انچنان عمیق و گسترده و متنوع است که میتوان از آن فرهنگنامه‌هایی مجزا و دایره المعارف‌هایی موسع فراهم اورد تا دیگران بدانند اقامه عزای حسین با چه ادابی همراه است و چه ارزش و مقامی دارد و چه ابزاری می‌طلبد.
یزد را حسینیه ی ایران نامیده اند زیرا این شهر.شهر حسین است.
یزد را حسینیه ایران خوانده اند زیرا مردم ان به روضه‌ها و مجالس حسینی اش دل بسته اند و به طعم چای روضه اش دلخوش اند و با حضورشان در محافل مذهبی با استماع تاریخ جانگداز کربلا چراغ تاریخ ساز عاشورا را در دل و جان زنده نگاه می‌دارند.
یزد را حسینه ایران می‌دانند که بی تردید خورشید هیچ صبحی در این شهر بی ذکر زیارت عاشورا بالا نمی‌آید و ماه هیچ شبی را بی قرص نام حسین در این شهر به یاد نمی‌اورد.
نامگذاری یزد به حسینیه ی ایران بر سه اصل قدمت.کثرت و ویژگی سبک خاص عزاداری استوار است.
قدمت از ان رو که ارادت مردم یزد به ال الله بویژه حضرت اباعبدالله علیه السلام سده‌های طولانی است که برقرار است چنانچه هم اکنون در یزد مجالس و روضه‌هایی است که عمرشان از 350 سال متجاوز است و سند و گواه ان موجود.
کثرت ازآن جهت که در هر کوی و برزن و در هر روز از سال پرچم عزای حسینی برافراشته است و نیز تعدد تکیه هاو حسینیه‌ها و.....به گونه ای که هم اکنون بیش از 330 حسینیه تنها در شهر یزد وجود دارد که این عدد با احتساب دیگر شهرهای استان به چندین برابر می‌رسد.
و در نهایت سبک خاص و تنوع عزاداری با این توضیح که در عین شکل و محتوای یکسان با دیگر شهرها وجوهی منحصر بفرد و اختصاصی در ایین و مراسم دارد زیرا نخل برداری یزد با آن عظمت و شکوه در هیچ جای دنیا سابقه ندارد و سبک خاص نوحه خوانی و سینه زنی عزاداران یزدی شهره ی عام و خاص است.
بر پایه این اصول است که یزد را حسینیه ایران میدانند و این دلدادگی تا همیشه تاریخ ادامه خواهد داشت. ان شاءالله.


 

اشتراک گذاری:
نظرات بازدیدکنندگان

ارسال نظر

  • نظراتی که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند

حامیان جشنواره قرآنی طلیعه نور
دبیرخانه جشنواره
آدرس دیبرخانه: یـــــزد، ابتـــــدای خیـــابــان آیـــت ا... کــاشــانی، کوچه شهید قافی، طبقه فوقانی مجتمع سیدالشهدا(ع)
شماره تماس: 1083 3624 - 035
تلگرام: https://t.me/meraj_jahad